Какво е състоянието на овцевъдството у нас

17:15, 07 май 18 25 484 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Овцевъдният отрасъл продължава да има нерешени проблеми. За 30 години овцете у нас са намалели 10 пъти и в момента са около 1 милион. Фермерите отглеждат животните само за месо, тъй като мандрите почти не изкупуват овче мляко, а вълната направо изхвърлят, защото килограм от нея струва стотинки. Наскоро от браншовата организация на овцевъдите поискаха от земеделското министерство промяна в стандартите за месо и организираното изкупуване и преработка на мляко, пише БНТ.

Стадото на Чавдар Богутев от Златарица наброява 60 овце и кози, за които се грижи денонощно и не помни от кога не е почивал. Все по-често си задава въпроса има ли смисъл да продължава. "Нито вълната ни изкупуват, нито млякото ни вземат, само едни агнета имаме. 48 лева субсидии ни дават за една глава, което е нищо работа! Мандрите не го вземат - правим си сирене домашно и така приключваме - до личния сектор", обяснява той.

От години вече вълната не се изкупува за нуждите на текстилната индустрия. "Като работех в ТКЗС-то, 12 лева беше килото вълната, а сега – 60 стотинки за руно! Ние сме принудени да ги хвърляме руната, няма какво да ги правим", допълва Богутев.

От Националната асоциация за развитие на млечната овца преди 2 седмици отново потърсиха Министерството на земеделието за решаване на проблемите на сектора. "Входирахме писма за промяна на БДС, с искане за организираното събиране на сурово мляко и неговата продажба на регионално ниво от регистрирани производители!", съобщи Симеон Караколев, председател на НАРМОБ.

Вносното агнешко месо продължава да притеснява производители и потребители заради съмнителното качество."Най-важното е да се промени БДС, евентуално за месото ще се опитаме да изработим браншови стандарт, който купувайки го потребителят, виждайки печат - да може да бъде сигурен, че месото е с произход България", обясни Караколев.

Овцевъдите очакват подкрепа от държавата не само под формата на субсидии, но и като законодателни инициативи. Единствената добра новина е, че по Великден и Гергьовден сънародниците ни предпочитат агнешкото месо от българските стада.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама